sobota, 19 lutego 2011

Gin - historia alkoholi #1


Wpadłem na genialny pomysł! Idąc do kuchni zauważam 0.7 butelkę gina firmy stock i biorę do ręki. Patrzę,  czytam  co jest na etykietce, wącham, biorę rurkę, zanurzam w alkoholu i próbuje małą próbkę na język. Wziąłem szybko podręcznik od barmaństwa i zacząłem czytać skąd się wziął gin. Testując ten alkohol byłem ciekawy skąd się wziął i jaka jest historia! Nawet nie wiedziałem, że taka ciekawa! Czy pijąc gin wiesz jak został zrobiony i co pijesz? No właśnie! Postanowiłem postudiować ten alkohol i powiedziałem sobie, że dziś jest dzień dżina (nie chodzi o picie) i będę robił takie dni jak coś nowego spróbuje, żeby wiedzieć więcej na temat tego co się pije, robi drinki i skąd pochodzi itp. Przecież zamierzam być profesjonalnym barmanem! Przygodę czas zacząć!Różne marki produkujący gin
Gin jest bardzo wytrawnym trunkiem, który to zwykle serwowany jest z innymi napojami w formie drinka w celu zrównoważenia jego smaku. Zazwyczaj jest mieszany z innymi napojami, by złagodzić cierpki i gorzki smak. Jest jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych używanych do drinków. Uznawany za alkohol dający się mieszać ze wszystkim, najczęściej z tonikiem, ew. sokiem (napojem) cytrynowym lub pomarańczowym (tzw. Gin Collins). Natomiast gin wymieszany z wermutem daje w efekcie martini.Jak powstaje?

Gin to destylat spirytusu zbożowego aromatyzowanego ekstraktem jagód z jałowca. Normalnie trunek ten powstaje w procesie kolumnowej destylacji ciągłej. Spirytus, który powstaje w wyniku tak przeprowadzonej destylacji jest lekki i nie zawiera dodatkowego ładunku smakowego będącego pozostałością materiału wyjściowego służącego do produkcji. Inaczej mówiąc, trunek tak otrzymany jest bardzo neutralny w smaku.
Giny destylowane masowo powstają poprzez wymieszanie spirytusu ze składnikami roślinnymi oraz jego destylację. Giny najwyższej jakości powstają jednak trochę inaczej. Pary ostatniej destylacji przepuszcza się przez komorę, która jest wypełniona suszonymi jagodami jałowca i innymi składnikami roślinnymi. Po destylacji zacieru z dodatkiem jagód jałowca powinien zawierać 35% - 40% alkoholu. Dry gin i London dry gin to jego dwie najpopularniejsze marki.

Historia
Jałowiec pospolity

Nazwa gin pochodzi od Niderlandzkiego słowa Genever (flamandzki Jenever) oznaczającego po prostu jałowiec. Na przełomie wieków XVI/XVII angielscy żołnierze odkryli w Holandii trunek, któy po wypiciu dodawał im „Holenderskiej odwagi”.
Gin powstał w XVII wieku w Holandii. Za jego wynalazcę uważa się fizyka Franciscus Sylviusa. Początkowo gin sprzedawany był w aptekach jako lek na dolegliwości żołądkowe a także inne choroby. Wraz z Chwalebną Rewolucją, która osadziła Wilhelma Orańskiego na tronie Angli gin dostał się do tego kraju. Rząd Holenderski chętnie eksportował gin ponieważ nie było na niego akcyzy tak jak na inne alkohole mocne.
W XVIII wieku rząd Anglii narzucił bardzo wysokie cło na wszystkie alkohole z zagranicy jednocześnie zezwalając na nielicencjonowaną produkcję ginu. Powstało wtedy mnóstwo punktów sprzedaży ginu, które wykorzystywały jęczmień nie nadający się do produkcji piwa. Spowodowało to również spadek ceny ginu co uplasowało go jako trunek niższych klas społecznych.
Na początku gin pochodził tylko z destylacji kotłowej. W XVIIw wynaleziono destylację ciągłą a London Dry Gin powstał dopiero w XIX wieku.
W koloniach angielskich używano ginu do maskowania smaku chininy (leku na malarię). Chinina rozpuszczona w gazowanej wodzie mineralnej tworzy tonik. Zwyczaj ten wprowadzili brytyjscy oficerowie stacjonujący w królewskich koloniach. Tak powstał najsławniejszy drink na bazie ginu.

Oznakowanie etykiet ginu

Najpopularniejszy rodzaj ginu to London Dry Gin. Pije się go powszechnie w Anglii, USA i Hiszpanii. Nadaje się świetnie do drinków. Najczęściej produkowany w Anglii. Ma posmak cytrusowy i często aż 45% zawartości alkoholu. Olbrzymi udział w produkcji tego typu ginu ma też Hiszpania.
Gin typu Playmouth wywodzi się od nazwy portu. Obecnie tylko jedna destylarnia ma prawo do korzystania z tej nazwy. W porównaniu do London dry gin jest on dość bogaty aromatycznie.
Old Tom Gin to ostatni już produkowany gin słodzony. Ten rodzaj ginu był bardzo popularny w XVII wieku w Agnlii.
USA jest największym rynkiem ginu. Najlepiej sprzedający się gin w Ameryce Seagrams Extra Dry jest przez 3 miesiące leżakowany w wypalonej beczce dębowej. Nadaje mu to smak łagodniejszy niż inne giny.

Przepisy: 

Gin Sling
Drink Gin Sling

Składniki:

gin (50 ml)
woda (50 ml)
sok z cytryny (25 ml)
syrop cukrowy (15 ml)
cytryna
lód
Przygotowanie:
Do shakera z lodem wlewamy wszystkie składniki i mieszamy. Następnie przez sitko przelewamy drinka do szklanki z lodem i dekorujemy plasterkiem cytryny.The French 75
* 1 1/2 oz gin
* 1/2 oz fresh lemon juice
* 3/4 oz simple syrup
shake with ice
strain into champagne flute
top with champagne
garnish with lemon twist


The Jasmine Cocktail
* 1 1/2 oz gin
* 1 oz Cointreau
* 3/4 oz Campari
* 1/2 oz lemon juice
Shake with ice, strain into a cocktail glass
Garnish with a lemon wedge


The Pegu Club
* 2 oz Gin
* 3/4 oz Orange Curaçao
* 1/2 oz lime juice
* dash Angostura Bitters
* dash Regan's Orange Bitters - można ewentualnie zastąpić The Bitter Truth Orange Bitters - http://the-bitter-truth.com/
stir with ice
strain into a cocktail glass
garnish with lime twist


The Last Word
* 1 oz gin
* 1 oz maraschino liqueur
* 1 oz Chartreuse
* 1 oz fresh lime juice
Shake with ice. Strain into a cocktail glass.
źrodło: open-bar.pl; swiat.alkoholi.com.pl; wikipedia.pl; drinkiprzepisy.pl; dyskusja na grono.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę pamiętać o napisaniu swojego pseudonimu pod komentarzem jak nie masz konta